Dublin alebo ak chcete Baile Átha Cliath

Dublin alebo ak chcete Baile Átha Cliath

- in Cities, Others
1678
0

Bolo to asi koncom septembra, keď som môjmu milému povedala, aby sme šli niekam na výlet a mali čas len pre seba. Myslela som tým víkend niekde na Slovensku, kedy nám dajú všetci svätý pokoj. Napokon asi veľa z vás to pozná, že bežný deň je len o tom, že idete z postele do práce a z práce do postele a niekedy medzi tým rýchlo navaríte, upracete a nájdete si aký taký čas na seba. V mojom prípade to doteraz bola angličtina dvakrát do týždňa a v tom istom počte posilňovňa.

Zrazu môj prišiel teda s nápadom, že poďme do Edinburgu, avšak tam som už kedysi dávno bola na dovolenke so sestrou cez CK Bubo Travel. Druhý nápad bol Londýn, tam síce som bola tiež :), na druhej strane Londýn je o mnoho väčšie mesto a ponúka omnoho viac zaujímavostí, či atrakcií. Tento nápad padol hneď ako sme zistili, že sestra môjho tam letí o pár týždňov. Hneď sme si to rozmysleli a nakoniec sme sa rozhodli pre Dublin. Mesto, kde ani jeden z nás nebol a hlavne to pre nás znamenalo, že obaja budeme prvýkrát letieť lietadlom. Takže hor´sa za novým dobrodružstvom.

Ako prvé sme si objednali letenky, to nám pár ľudí povedalo, že letíme draho aj keď sme šli Ryanar-om. Neviem, či je 150€ za spiatočné letenky veľa alebo málo za oboch, ale dva týždne pred odletom stáli minimálne trojnásobok. Tak si myslím, že sme ich kúpili veľmi dobre a to sme si ešte rezervovali miestenky nad krídlom, takže spokojnosť tam určite bola. 🙂 Po letenkách sme si samozrejme museli zaobstarať nejaké to bývaníčko na tri noci a po pár minútach hľadania sme akýkoľvek hotel zavrhli. 300€ – 400€ za ubytovanie bola celkom pálka, a tak sme sa obzerali po starých dobrých hosteloch s tým, že určite nájdeme nejakú izbičku pre dvoch, ale aj tu nám oči zaplakali. Izby pre dvoch beznádejne na booking-u vypredané a za tie 4-6-lôžkové si pýtali neskutočné ceny. V tej chvíli sme si uvedomili, že v Dubline asi nebudú ceny ako v Prahe alebo v Budapešti, kde sme za 2-lôžkovú izbu v bunke zaplatili 13€ za noc. O niekoľko dní sme našli ubytovanie v MEC Hostel-i, ktorý je v podstate v centre Dublinu, ale v tichej lokalite. Tentokrát sme si nedopriali luxus dvoch na izbe, ale rovno sme boli na izbe pre 10 ľudí a za cenu 20 evríčiek za noc, čo bolo asi to najlacnejšie, čo sme našli.

Teraz zostávalo len čakať, kedy príde deň D, 17. november a pôjdeme prvýkrát do Dublinu a prvýkrát lietadlom. Bola tam o niečo väčšia dávka nadšenia ako pri cestovaní vlakom alebo autom. Predsa len sme si museli trocha naštudovať postupy na letisku a čo si môžeme so sebou zobrať a čo nie. Najlepšie na tom celkom slovenskom letisku je, že tam človeka kontrolujú od hlavy až po päty, zatiaľ čo pri odlete z Dublinu po nás pomaly ani pes neštekol. 😀

Keď sme odchádzali, teda odlietali z Bratislavy, bolo škaredé a sychravé počasie. Vôbec sme netušili, čo nás tam hore čaká a hlavne aký bude vzlet. Pre moje bruško trochu divoký, ale zvládlo bez škôd na okolí, akurát čo ma bolelo ucho skoro celú cestu. 🙂 Najlepšie na lietaní je to, že keď človek preletí cez mraky, vidí krásnu modrú oblohu, oblaky a slnko. Človek má zrazu takú pohodu na duši, teda aspoň ja som mala, lebo som ten „obláčikový“ a „západoslnkový“ typ, jednoducho bolo to niečo pre mňa. Potom som si uvedomila aj to, že už nemám kam utiecť a vystúpiť môžem až na konečnej. Do Dublinu sme doleteli, keď sa pomaly začalo stmievať, chvíľu (ak nie viac ako polhodinu) sme sa motali okolo letiska a zisťovali, ktorým autobusom sa dostaneme do hostelu. V prípade, že sa chystáte v Dubline stráviť aspoň 3 dni, odporúčam si zaobstarať už na letisku Leap Card na cestovanie autobusmi. Cena je 20€ na 72 hodín a platí skoro na všetky autobusy vrátane tých výhliadkových pre turistov. Prvou výhodou je, že nemusíte si strážiť drobné, keď si chcete u šoféra autobusu kúpiť lístok, lebo autobusári nevydávajú ako u nás. Druhá je výhoda je fakt, že veľakrát človek nevedel poriadne, ktorým autobusom sa kam dostane. Dublinčania majú veľmi hustú sieť autobusov a majú veľa okruhov a ešte viac zastávok, že turista je z toho riadne zmätený. Takže pokiaľ nemáte naštudované autobusové linky a zastávky z internetu, tak Leap Card je jasná voľba. Vďaka tejto karte ušetríte nejaké to eurko a hlavne používanie je veľmi pohodlné.

Po prílete nebolo počasie práve najpríjemnejšie, lebo fúkal vietor a popritom začalo poprchať, čo ma celkom štvalo, keďže ma hlava a bola som príšerné hladná (človek sa z tej letiskovej stravy moc nenaje…). Našťastie sme našli autobus, ktorý sme hľadali a úspešne nás vysadil v blízkosti hostela. Záchrana večera bola, že hneď ako bola zastávka, predávali kebab. A nie hocijaký, domáca placka s kopou mäska a primeraným množstvom zeleniny, žeby sa dvaja traja z toho v pohode najedli. Takže véča ako vyšitá a rýchlo rýchlo na hostel, ktorý bol skoro za rohom. Hostel sa nachádzal v domoradí a splýval s ostatnými domami, či bytovkami na ulici, teda splývali sme s prostredím Dublinu.

Ostatné o Dubline povedia fotky:

1-100d32001

1-100d32003

1-100d32002

1-100d32007

1-100d32005

A jedny fotky také nebíčkové… 🙂

1-100d32006

Pravdy o Írsku a Dubline, na ktoré som prišla:

  1. Dublin nie je pokojné mesto ako mi tvrdil zákazník v práci. Mestom sa pohybovali návaly turistov, či domácich. Proste miestami to bol masaker. Na druhej strane musím však povedať, že síce mesto pôsobí uponáhľaným dojmom (všade veľa áut a ľudí a všetci sa niekam náhlili), ale mesto si stále zachováva taký svoj „smrádeček,“ resp. atmostféru. Že všetko je tam ako má byť a že aj tí ľudia, ktorí sa stále niekam ponáhľajú sú spokojní a užívajú si každý deň. Ešte som nevidela o štvrtej po obede narvaný bar, kde sa pilo a zabávalo, len v Dubline. 🙂
  2. Škriatkovia sú vymyslení! 😀 Tí Íri sú proste len ryšaví a prťaví ako škriatkovia.
  3. Taktiež írsky štvorlístok je vymyslený! 😀 Všade boli len trojlístky! 😀
  4. To ich svetové pivo Guinness nie je až tak svetové… Chvála všetkým pivárom na Slovensku a dobrému pivu. 🙂

Comments

Komentáre

About the author

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *